ingiltereforum.com

İngiltere'de Yaşam,Vize ve Eğitim Bilgi Kaynağı - %100 Doğru Bilginin Adresi !..

Giriş | Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

22 Tem 2017 12:49

Çevrimdışı
Kayıt: 14 Haz 2010 16:50
Mesajlar: 328

Ziyaretçi vizeleri, belirli bir ‘’ziyaret’’ sebebine dayanarak, İngiltere’de geçici bir süre kalma hakkı veren vizelerdir.

Ziyaretçi vizesi yerine bazen turist vizesi deyimi de kullanılmaktadır. Hangi deyim kullanılırsa kullanılsın, bu vizeleri almak için belirli ziyaret sebeplerinin gösterilmesi gerekmektedir. Bu ziyaret sebeplerinden bazıları şunlardır:

Turistik amaçlı ziyaret: Başvuru sahibi, turistik amaçla İngiltere’ye seyahat etmek ister. Mesela, yaz tatilinde Londra’ya gelmek ve müzeleri gezmek isteyen birinin başvurusu bu kategoriye girer. Bu başvuruda, otel/hostel rezervasyonu gösterilmesi ve gezi planından kısaca bahsedilmesi gerekir. İngiltere’de yerleşik aile bireylerini veya yakın akrabaları ziyaret: Bir kişinin, İngiltere’de yaşayan kardeşini ziyaret etmek istemesi durumunda aile ziyareti amacına dayalı olarak vize başvurusu yapılır.

İş amaçlı ziyaret: Türkiye’de çalıştığı firmanın görevlisi olarak, İngiltere’de bir fuara gelecek olan kişinin yapacağı başvuru, iş amaçlı ziyaretçi vizesi başvurusu olacaktır.

Akademik ziyaret: İngiltere’de akademik çalışma yapmak isteyenler (akademisyenler, öğretim üyeleri, doktora yapanlar) akademik ziyaret amacıyla ziyaretçi vizesine başvururlar.

Kısa süreli eğitim amaçlı ziyaret: Yazın İngilizce öğrenmek amacıyla, 3 aylığına İngiltere’de bir dil okuluna yazılan bir kişi, kısa süreli eğitim amacıyla ziyaretçi vizesine başvuracaktır. Görüldüğü gibi, ziyaret sebepleri farklı farklı olabilmektedir. Ama sonuçta alınacak olan vize, ziyaretçi vizesidir.

Ziyaretçi vizesi nasıl alınır? Kimlerin başvurusu kabul edilir?

Ziyaretçi vizesi alabilmek için iki temel şartın yerine getirilmesi gerekmektedir:

1-Başvuru sahibinin, ziyaret sebebini belgelerle ispatlaması
2-Başvuru sahibinin, Türkiye’ye geri döneceğine dair çok sağlam deliller sunması.

Birinci şartın yerine getirilmesi, yani, başvuru sahibinin ziyaret sebebini ispatlaması genellikle zor olmamaktadır. Başvuru sahibi, akraba ziyareti yapacağını, otelde kalacağını veya kısa süreli dil okuluna gideceğini kolayca ispatlayabilir. Zor olan husus, ikinci şartın yerine getirilmesi, yani, başvuru sahibinin Türkiye’ye döneceğini ispat edebilmesidir. Bunun ispatı, sözle veya kişinin beyanıyla değil, yazılı belgelerle olmaktadır. Vize başvuruları kağıt üzerinde değerlendirilmekte olduğundan, başvuru sahibinin herhangi bir vize görüşmesine girip, konuşarak vize memurunu ikna edebilme şansı yoktur. Bu durumda, vize memuru, sizi başvuru dosyasındaki belgelerden anladığı kadarıyla tanımakta ve Türkiye’ye dönüp dönmeyeceğinize buna göre karar vermektedir.

Vize memurları, başvuru sahibinin Türkiye’ye dönüp dönmeyeceğini değerlendirirken, şunları dikkate alırlar:

-Başvuru sahibinin evli olup olmadığı: Evli olan ve eşi Türkiye’de kalacak olan kişilerin, bekârlara göre vize alma ihtimali daha yüksektir.

-İş durumu: Çalışan kişilere daha kolay vize verilir. Çalışmayan kişilerin ise vize alma ihtimali çok düşüktür. Çalışmayan kişiler, ancak, öğrenci olduklarını ispatlarlarsa, veya mesela ev hanımı olup eşi tarafından desteklendiğini ispatlayabilirlerse vize alabilirler. Bunlar haricinde, çalışmayan kişilerin vize alması çok zordur. Emekli kişiler de çalışan kişiler gibi sayılırlar. İngiltere’nin İstanbul’daki Başkonsolosluğu’nun uygulamasında, özellikle yaşı ilerlemiş olan emeklilerin vize almasında büyük bir zorluk yaşanmıyor.

-Öğrencilik durumu: Öğrencilerin vize almasında şu hususlara dikkat edilmektedir. Öğrenci, üniversitede 4 yıllık bir bölümde okuyorsa, 2 yıllık bölümde okuyan öğrenciye göre vize alma ihtimali daha yüksektir. Açıköğretim fakültesinde okuyanların vize alma ihtimali ise, örgün öğretimde 2 yıllık bölümde okuyan öğrencilerden de düşüktür. Dolayısıyla, ziyaretçi vizesi almak isteyen öğrenciler arasında en avantajlı olanlar 4 yıllık bir bölümde (üniversitenin lisans programında) okuyanlar, daha sonra 2 yıllık bir bölümde okuyanlar (önlisans programında) daha sonra da açıköğretim fakültesinde okuyanlardır.

Lise öğrencileri ise, anne ve babalarının maddi durumlarını ispat edebildikleri takdirde vize alabilmektedirler. Ziyaretçi vizelerinde en çok bakılan nokta, kişinin ziyaret sebebinin ne olduğu değil, Türkiye’ye döneceğine memuru ikna etmesidir. Bize danışan çok sayıda vatandaşımız, ‘’dil okulundan mektubum var’’, ‘’orada benim amcam British, maddi durumu da çok iyi; o davetiye gönderecek’’, ‘’benim kız arkadaşım British, ailesi de beni tanıyor ve gelmemi istiyor’’, gibi ifadelerle vize alma ihtimallerinin yüksek olduğunu sandıklarını söylemektedirler. Bu türde sorulara verdiğimiz cevap şudur: Sizi davet eden kişinin durumuna elbette bakılır; ama asıl önemli olan sizin vize almaya uygun olup olmadığınızdır. Çünkü vizeyi, davetiyeyi gönderen kişiye değil, başvuruyu yapacak olan kişiye vereceklerinden, başvuru yapan kişinin vize almaya uygun olup olmadığına öncelikle bakılır. İşte bu da, iş ve gelir durumunuza, evlilik durumunuza ve öğrenciyseniz öğrencilik durumunuza bakılarak belli olur.

_________________
Murat AKKOÇ - Yurtdışı Eğitim ve Vize Danışmanı

Londinium Yurtdışı Eğitim

( http://www.londiniumedu.com )

info@londiniumedu.com

Skype : londinium.egitim

Tel: 0554 681 1238Başa Dön Başa Dön
  Profil WWW
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Aranacak:
Geçiş yap: