ingiltereforum.com

İngiltere'de Yaşam,Vize ve Eğitim Bilgi Kaynağı - %100 Doğru Bilginin Adresi !..

Giriş | Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

04 Şub 2014 12:48

Merhaba Arkadaşlar,

Yurt dışı eğitim sezonu hazırlıkları yavaş yavaş başladı.Haliyle,İngiltere ile ilgili sorular da artmaya başladı. Sorular,işimizin bir parçası olduğu için elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu başlığı,İngiltere` ye gitmeyi düşünenlere tavsiye niteliğinde açmak istedim.Zaman ayırıp okuyanlara umarım faydası olur.

Genellikle, Mayıs-Haziran ve Temmuz aylarında İngiltere’ye yoğun bir talep olur.Özellikle,üniversite ve lise öğrencileri tatiller dolayısıyla yaz ayında gider.Eğer yaz aylarında İngiltere’ye gitmek istiyorsanız, vize işlemlerinize en geç Mart ayından itibaren başlamanızı tavsiye ederiz.

VİZE SÜRECİ

Vize başvuru işlemlerini kesinlikle hafife almayın.İngiltere vizeleri dışardan gözüktüğü kadar kolay değildir.Bu sebeple,mutlaka bu işleri bilen uzmanlarla görüşün ve yardım alın.

Eğer hiç İngilizce bilmiyorsanız, bir kaç ay İngilizce kursuna gidin.Kurstan sertifika-belge alırsanız, bu durum,vize başvuru sürecine de olumlu yansıyacaktır.

Eğer,Tier 4 ögrenci vizesi gibi önceden hesabınızda para bulunması gereken, belli sınavlardan belli derecelerin alınması gerektiği bir vize türüne başvuracaksanız,vize hazırlık sürecine biraz daha erken başlamanızı tavsiye ederiz.

KONAKLAMA

Okulların ayarlamış olduğu konaklamalarda çoğu zaman önce iyi yerler kapılır doğal olarak. Eğer gecikirseniz, size okula daha uzak aile yanı imkanları kalabilir. Vize başvurusu olumlu sonuçlanmaz konaklama için okulla veya acentanızla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.Okul dışından,kendi başınıza bir konaklama ayarlamayı düşünüyorsanız,bu konuda internet üzerinden konaklamayla ilgili değişik web sitelerine bakabilirsiniz fakat dikkatli olmanız lazım.Özellikle son zamanlarda Londra`da http://www.gumtree.com gibi sitelerde sahte ev ilanları vererek insanları zor durumda bırakan kişilerin olduğunu görmekteyiz.Böylece,burdan uyarımızı yapmış olalım.

GENEL OLARAK DİLE GETİRİLEN BAZI DÜŞÜNCELER

Çevrenizden daha önce duymuş veya duyacağınız şu klişe sözlere kulağınızı tıkayın lütfen;

- 2 ay tamamıyla bir İngiliz ortamında kal, şakır şakır İngilizce konuşursun !
- Londra`ya gider gitmez hemen Ankara Anlaşmasına başvur,okulu boşver !
- 2 ay gidersen bir okula, en az 3 kur ilerlersin !
- Hergün yağmur yağan bir ülke, insanları da çok soğukmuş! Gitmeye değmez !
- Londra`da iş bulmak kolaymış, hem çalışır hem dil okuluna gidersin!....

Özellikle,son 5 yılda İngiltere’de yaşamamış birisinden tavsiye almamaya özen gösterin. Çok şey değişti çünkü. Vize kuralları, yaşam, ekonomi, kurallar vs.`Bizim bir arkadaş vardı;çok kolay vize aldı.Bizim bir komşu vardı ; bankada çok az para gösterip vizesini aldı`gibi yorumları duyup kendinizi kimseyle kıyaslamayın,herkesin başvuru şartları farklıdır.

Hedeflerinizi şimdiden belirleyin. Ne tür bir İngilizce öğrenmek istiyorsunuz? Ona göre tavsiye isteyin.

Hedeflerle birlikte bütçelerinizi de iyi belirlemeye çalışın.Bugün yaklaşık 1 Sterlin 3.70 Lira. Döviz kuru sürekli değişiyor.Türkiye`den ayrılmadan önce ucu ucuna para hesapları yapmamaya çalışın.Yanınızda giderken mutlaka bir miktar para bulunsun.Bu konuları gerekirse bir uzmana sorarak,fikir alın.

Türk öğrencinin hiç olmadığı bir yer hayal etmeyin. Bu düşünceler sizi yanıltmasın. İngilizceyi kimse size zorla öğretmeyecek, siz İngilizce’nin konuşulduğu bir dünyaya gideceksiniz,okulun takviyesi,şahsi gayretleriniz ve girişkinliğinizle İngilizce öğrenmeye çalışacaksınız.Kendinizi şimdiden ona göre motive edebilrsiniz.

OKUL VE ŞEHİR SEÇİMİ

Okul ve şehir seçimi konusunda uzun uzun aylarca düşünmeyin.Hangi şehir veya okulu seçerseniz seçin,bazı şeyler yine sizde biter.Bu yuzden,öncelikli olarak eğitim için İngiltere `ye gitmeye karar verin.Kararsız kalmak her zaman insanı yorar.Bu sepeple,en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir.

Eğitim kalitesi ve fiyatı düşük okulları tercih etmemeye özen gösterin.İngiltere`de sayısı az da olsa bu tip okullar malesef hala var.Bu tarz okullar vize başvurusunda size sorun çıkarabilir.Vize memurları,bazen okulun fiyatını ve kalitesini de göz önünde bulunduruyor.Ayrıca,eğitim kalitesi yetersiz olan okullar,size çok fazla birşey katmaz ve bu da sizin motivasyonunuzu etkileyebilir.

Bazı okullar,bazı dönemlerde öğrencilere kampanya yapar.Acentanız varsa,bu konuda size zaten bilgi verir.Yoksa,bu durumda okulla yapacağınız yazışma ve konuşmalarda kampanya konusunu sorabilirsiniz.

İngiltere`ye giderken önceliğiniz eğitimse ona göre hareket edin.Ankara Anlaşması veya iş kurma-para kazanma gibi düşüncelere hemen kısa sürede karar verip temel gidiş hedefinizi unutmayın. İyi derecede bir İngilizceniz olmadan iyi paralar kazanılacağını veya iyi bir hayat yaşayabileceğinizi düşünmeyin !

UÇAK BİLETİ

Uçak biletlerinizi alırken dikkat edin. Londra’da beş tane havalimanı var, hangisine ineceğiniz gideceğiniz yere göre değişebilir. Aldığınız bilet çok ucuz olabilir ama havalimanından kalacağınız yere gitmenin maliyeti de eklenince gereksiz para ödemiş olursunuz.

Uçak biletleri yaz döneminde pahalı olur.Bu sebeple,gidiş tarihinize göre daha erken bilet almaya çalışın.

Havalimanında indikten sonra,eşyanız çok değilse ve kendinizi izah edecek kadar İngilizceniz varsa,tren kullanabilirsiniz. Şehir merkezine giden trenler ve otobüsler uygun fiyatlıdır. İlla da taksi istiyorum derseniz,bu durumlarda bize haber verebilirsiniz.Lisanslı Türk taksici arkadaşlarımız sayesinde size normal taksi fiyatından biraz daha uygun fiyata karşılama konusunda yardımcı oluruz.

YAŞAM

İngiltere Avrupa birliğinde yer alsada, bazı şeyler farklıdır.Mesela günlük hayatta “Euro” geçmez. İlk gidişte,yanınızda nakit olarak bir miktar Pound yani Sterlin götürürseniz, rahat edersiniz.

Gitmeden önce İngiltereyle ilgili minik bir google araştırması işe yarayabilir.
Gittiğinizde hedefleriniz arasında kültürü tanımak da olursa İngilizce öğrenmenin yanında daha farklı tecrübelerde kazanarak geri dönmüş olursunuz. Başına “Nasıl?” sorusunu koyduğunuz aşağıdaki başlıklar önemlidir diyebiliriz ;

- Yaşam şekilleri,
- Trafik düzeni,
- Alış-veriş mantığı,
- Ticari hayat,
- Diğer vatandaşlarla ve turistlerle iletişim,
- Sağlık - sosyal güvenlik ve eğitim sistemi….

Bir dili öğrenmenin en önemli yollarından biri,öğrenmek için çaba göstermektir.Bu sebeple, şimdiden bir şeyler izleyin,okyun,dinleyin.Gerekli görürseniz özel ders bile alabilirsiniz kısa bir süre.

İngiltere`ye gitmeden önce gramer bilgilerinizi genel olarak bir tekrar edin.Günlük hayatta ihtiyacınız olabilecek bazı standart cümleler olacak. Onları şimdiden öğrenirseniz gittiğinizde hayata biraz hızlı adapte olursunuz.

Çok iyi İngilizce bildiğini düşünenler bile ilk günler zorlanabilir. Konuşmalar hızlı gelebilir. Merak etmeyin birkaç hafta içinde alışmaya başlarsınız. Tabi önceden bol bol film ve dizi izlemenin faydası da olacaktır.

İlk haftalar ortama alışıncaya kadar normalin üzerinde para harcayabilirsiniz. İlk günler okulunuzun ve evinizin çevresinde yarımşar saatlik bir keşif turu işe yarayabilir. Nerede ucuz market, café vb. yer var, öğrenmiş olursunuz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Aklınıza takılan birşey olursa Gülden Hanım`a veya bana sorabilirsiniz.

Herkese bol şanslar dilerim.

Londinium Yurtdışı Eğitim

( http://www.londiniumedu.com )

info@londiniumedu.com

Tel: 0554 681 1238

Başa Dön Başa Dön
  Profil WWW

#

23 Eki 2015 14:43

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere İngiltere vizesinde genel olarak dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan bahsedeceğim.

1- Başvurunuzda sahte belge ve yanlış bilgi vermeyin. Bu durum fark edildiği anda sadece red vermiyorlar, İngiltere’ye 10 yıl giriş yasağı alma durumu söz konusu. İngiltere’de 1.derecede yakın akrabanız varsa onların bilgilerini mutlaka başvuruda yazmaya çalışın. Eğer bu bilgileri siz belirtmezseniz ve karşı taraf yani konsolosluk bulup ortaya çıkarırsa bu durumda yanlış-eksik bilgi vermenizden ötürü red alabilirsiniz.

2- Öğrenci vizesine başvururken İngiltere’de bir okuldan kabul mektubu almanız gerekmektedir. Bu mektup olmadan başvuru yapamazsınız. Eğer bir okulda kayıtlı öğrenciyseniz okulunuzun tatil zamanlarında İngiltere’ye gidecek şekilde vize başvurunuzu yapmaya çalışın.Okulunuz devam ederken İngiltere`de uzun süreli eğitim talebiniz konsolosluk tarafından olumsuz değerlendirilebilir. Eğer okulunuzu donduracaksanız bunu mutlaka belgelendirmeniz ve başvuruya sunmanızı tavsiye ederim.

3- Ailenizin ya da sizin finansal durumunuzu resmi evraklarla göstermeniz oldukça önemli. Bazı evraklar başvurunun olumlu sonuçlanması için önemli olan evraklardır. Bu evraklar olmadan başvurursanız vizeniz büyük ihtimalle red olacaktır. (Okul kabul mektubu, banka hesap hareketleri, geliri gösteren belgeler gibi...) Eğer sizin eğitim masraflarınızı bir başkası karşılayacaksa ( yani başvurunuza birisi sponsor olacaksa ) o kişinin bunu karşılayabilecek yeterli gelirinin olduğunu mutlaka göstermelisiniz. Size sponsor olacak kişinin sizinle olan arkadaşlık veya akrabalık ilişkisini de başvuruda açıklamanızı tavsiye ederim.

4- Vizeye başvurmadan kısa bir süre önce hesaba toplu bir biçimde konulan paralar kesinlikle yeterli değildir ve hatta vize reddine sebep olabilir. Hesabınız hareketli değilse ve paranız vize başvurusu için yeterli değilse acele etmeyin. Hesabınızı yavaş yavaş hareketlendirin. Bu sebeple son 3 (üç) ayın hesap dökümlerini başvuruya sunmanızı tavsiye ederim. Eğer burs vb. gelirleriniz varsa bunları da dosyanıza koyabilirsiniz.

5- Son birkaç yıl içerisinde İngilizce eğitim aldıysanız ya da İngilizce hazırlık okuduysanız bununla ilgili gerekli belgeleri-sertifikaları mutlaka dosyanıza koyun. Türkiye`de İngilizce öğrenmek için birşeyler yaptığınızı karşı tarafa belirtmeniz son derece önemlidir.

6 - Gelelim başvuruya sunulacak belgelerin tercümesi konusuna. Bu soru hem öğrenci vizesinde hem de turist vizelerinde sıkça sorulmaktadır. Her belgenin olmasada bazı gerekli ve önemli belgelerin İngilizce çevirilerinin dosyanızda olması çok iyi olur. Tercümesiz belge sunulması tek başına bir red sebebi olmasa bile, başvurunun genel olarak iyi değerlendirilmemesine sebep olabilir.

7- Başvurunuzu nasıl yapacağınza iyi karar verin ! Özellikle öğrenci vizelerinde kayıt olacağınız okullarla iletişim kurmanız ve kabul mektubu almanız başlı başına bir iştir. Vize formunu kendiniz de doldurabilirsiniz ya da bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bu karar sizin ! Eğer daha önce hiçbir ülkeye vize başvurusu yapmadıysanız, daha önce red veya redleriniz varsa, İngilizcem iyi ama bu işlerden anlamıyorum diyorsanız veya İngilizcem yeterli değil kendi başıma zor yaparım diyorsanız, mutlaka bir danışman firmayla başvuru yapmanızı özellikle tavsiye ederim.

Hepinize bol şanslar dilerim.Hayırlı cumalar.

Londinium Yurtdışı Eğitim

( http://www.londiniumedu.com )

info@londiniumedu.com

Tel: 0554 681 1238

Başa Dön Başa Dön
  Profil WWW
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz